Scjentologia – religijny biznes z gwiazdami w tle

27 Komentarzy
4 Zdjęcia
Środa, 18-07-2012

Sekta, religia, organizacja, niebezpieczne grupa przestępcza czy doskonale prosperujący biznes. Przez niektórych uważana za wyjątkowo groźną organizację, przez innych opisywana jako skuteczny i przydatny system technik samodoskonalenia i rozwoju. Scjentologia jest dziś przedmiotem wielu sporów i budzi masę kontrowersji. Za sprawą głośnego rozwodu Toma Cruise’a i Katie Holmes stała się tematem numer jeden ostatnich tygodni.

Twórcą Kościoła scjentologicznego jest L. Ron Hubbard, pisarz science-fiction, który w 1950 roku wydał książkę „Dianetyka. Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym”. Rzecz dotyczy samodoskonalenia się i pomyślana była jako forma psychoterapii, stała się natomiast podstawą prężnie działającej religii. Pierwszy Kościół otwarty został w 1953 roku.

Scjentologia ma dziś miliony wyznawców na cały świecie, globalny rozgłos i wielkie pieniądze do dyspozycji. To Kościół elitarny, preferujący zamożnych i uwielbiający gwiazdy, które nie tylko przyciągają nowych wyznawców, ale także dzielą się sporymi sumami. Majątek kościoła szacuje się na setki milionów dolarów.

Coraz głośniej mówi się jednak o represjach, z którymi spotykają się osoby opuszczające organizację i te, które sprzeciwiają się zasadom panującym w Kościele. Na liście kar są między innymi ciężkie prace przymusowe, głodowe stawki, zakaz spotkań z osobami spoza organizacji czy dotkliwe represje i prześladowania osób, które wystąpiły z szeregów Kościoła. 

Prezentujemy dziesiątkę gwiazd związanych i wspierających Kościół sjcentologiczny:

Tom Cruise. Najsłynniejszy członek Kościoła scjentologicznego i jeden z jego najważniejszych wyznawców. Ponoć walka o Cruisa toczyła się długo i była zacięta. Kościół wytrwale wciągał aktora w swoje kręgi i działania zakończył całkowitym sukcesem. Dziś Tom przyjaźni się z przywódcą organizacji Davidem Miscavigea, który był świadkiem na jego ostatnim ślubie.John Travolta. Scjentologię praktykuje od 1975 roku. Wszystko zaczęło się od przeczytania książki założyciela. Travolta i jego żona, Kelly Preston (również wyznawczyni Scjentologii) byli tematem jednego z największych skandali związanych z tą religią. Parę obwiniano za śmierć ich nastoletniego syna, który miał umrzeć za sprawą swoich rodziców. Chłopiec nie dostał odpowiednich leków i nie został poddany specjalistycznemu leczeniu, bo było to sprzeczne z regułami narzucanymi przez Scjentologię.Kirstie Alley. Aktorka z kościołem związana jest od 30 lat. Wyznała, że to nauki jej założyciela, L. Rona Hubbarda, pomogły jej wyjść z uzależnienia od kokainy. W ramach wdzięczności, chętnie i hojnie wspiera organizację.Juliette Lewis. Aktorka o Scjentologii mówi, że jest narzędziem do życia. Pomaga zrozumieć siebie i innych, uczy skutecznej komunikacji z ludźmi i lepszego życia w trudnym społeczeństwie. W jednym z wywiadów Lewis przyznała, że jest chrześcijanką. Jedno podobno nie przeczy drugiemu.Will Smith. Tom Cruise to jego religijny guru. Aktor o koledze po fachu wypowiada się w samych superlatywach, emocjonalnie opisując jego działania na rzecz naprawy świata i duchowego rozwoju.Jason Lee. Dla Scjentologii poświęcił małżeństwo. Carmen Llewellyn twierdziła, że aktor ma obsesję na punkcie religii i odeszła. Scjentologia „zrujnowała mi życie i karierę. Skończyłam uzależniona od leków” – tak dziś o religii mówi była żona Lee. Rozstanie Cruise’a z Holmes, a wcześniej z Kidman, Llewellyn tłumaczy wpływem Kościoła.Peaches Geldof. Córka Boba Geldofa, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i modelka na religię trafiła szukając własnej drogi. Jak twierdzi Scjentologia ją fascynuje.Doug E. Fresh. Raper do Kościoła scjentologicznego przekonywał zwłaszcza czarnoskórych.Erika Christensen. Aktorka podkreśla jak pomocna w pracy jest Scjentologia. Religia mocno wpłynęła na jej pewność i świadomość siebie. Pozwala na człowieka patrzeć jak na byt duchowy. A to w Hollywood jest niezwykłą rzadkością.Elisabeth Moss. Powszechnie znana jako Peggy Olson z serialu „Mad Men”. Z religią związała się przez swoich rodziców. Scjentologia pomogła jest zwłaszcza po ciężkim zawodzie miłosnym.

AW

 • Czw., 12-07-2012 Gość
  i Will tez?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 13-07-2012 Gość
  różnica między scientologią a chrześcijańśtwem ? tylko jedna - ta pierwsza idzie w jakość i zamiast golić miliony biedaków ciągnie kasę od mniejszej grupki najbogatszych
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 15-07-2012 gosc
  Kazda religia jest biznesem, bazuje na naiwnosci wierzacych!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 15-07-2012 gosc
  Gość (Czw., 12-07-2012) napisał:

  gosc (Czw., 12-07-2012) napisał:

  2 foto - patrzcie na znaki - piepr* masoneria

  nic nie widzę :(

  Poziom komentarza wysoki!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 04-08-2012 gosc
  Kazda religia jest biznesem, kazdy ma prawo do wierzenia w to co mu odpowiada, nikt nie ma prawa narzucac takiej czy innej wiary jak i decydowac ktora jest prawdziwa a ktora nie!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 04-08-2012 gosc
  gosc (Niedz., 15-07-2012) napisał:

  Gość (Czw., 12-07-2012) napisał:

  gosc (Czw., 12-07-2012) napisał:

  2 foto - patrzcie na znaki - piepr* masoneria

  nic nie widzę :(

  Poziom komentarza wysoki!

  Inteligencja poraza!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 04-08-2012 gosc
  Kosciol scjetologow w moim miescie stoi kolo jednego ze szpitali, dalej jednorodzinne domy, kosciol katolicki, baptystow tez niedaleko i tak mozna wyliczac. Tylko kogo to obchodzi?
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3