Siła marki. Prada i Ralph Lauren, czyli włoski i amerykański sukces

0 Komentarzy
11 Zdjęć
Środa, 20-06-2012

Marki-ikony. Firmy, w których już dawno temu przestało chodzić wyłącznie o sprzedaż ubrań czy dodatków. Prada i Ralph Lauren to kluczowi gracze na rynku dóbr luksusowych. Marki, które nie tylko ubierają, ale są wyznacznikiem stylu życia, z którym pragną utożsamiać się miliony ludzi na całym świecie.

Do historii mody przechodzą często firmy, których nazwa staje się przymiotnikiem stosowanym w codziennej mowie. Coś jest bardzo „Ralph Lauren” – w odniesieniu do rzeczy, której styl budzi bezpośrednie skojarzenia z estetyką amerykańskiego domu mody. Rodzinie Lauren udała się taka sztuka. Można by sądzić (i wielu jest o tym przekonanych), że marka istnieje „od zawsze”, ma za sobą długą i wielopokoleniową historię. Otóż jest wręcz przeciwnie. Firma Ralph Lauren liczy sobie nieco ponad 40 lat. Szalenie mało na stworzenie wokół siebie tak silnie funkcjonującej legendy.

Zarówno Prada, jak i Ralph Lauren nie ugięły się luksusowym koncernom-gigantom i pozostają w rękach rodzin założycieli, co niewątpliwe ogrywa ważną rolę w funkcjonowaniu firmy. U podstaw sukcesu i ogromnej siły oddziaływania obu marek leży wyraźnie akcentowana i starannie pielęgnowana narodowa tożsamość. Prada to niemal synonim Włoch, a Ralph Lauren od lat uznawany jest za symbol Ameryki. Obie rodziny na każdym kroku podkreślają swoje pochodzenie, choć robią to w niezwykle wyrafinowany sposób. Mistrzowska kreacja wizerunku to szereg perfekcyjnie przemyślanych strategii marketingowych oraz oryginalnych działań promocyjnych.

Ralph Lauren potrzebował zaledwie 10 lat, by o marce mówiła cała Ameryka. Lata osiemdziesiąte wręcz opisywano jako „dekada Ralpha Laurena”, którego kolekcje stały się rozpoznawanym symbolem statusu i klasy. Lauren postawił na klasyczną elegancję o sportowym charakterze i razem z ubraniami zaczął sprzedawać emocje, wartości dodane, na których bazuje każda licząca się marka dóbr luksusowych. Marka jako jedna z pierwszych w branży mody zaczęła produkować dobre i rozpoznawalne reklamy. Wiele lat później równie poważnie i z wyprzedzeniem podjęto temat przestrzeni wirtualnej i możliwości, które dają nowe technologie.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku Prady, która swoją pozycję umacnia nieustannie zaskakując. Jedna z największych (i nielicznych) wizjonerek w branży firmę przejęła od mamy w 1978 roku. Działające od 1913 roku włoskie przedsiębiorstwo specjalizowało się w wyrobach ze skóry. Linię ubrań Miuccia wprowadziła po ślubie z Patrizio Bertellim w 1987. Nie ma takiego sezonu, by Prada nie zadziwiła. To ona wyznacza aktualne trendy i jest zawsze krok przed wszystkimi. I nie chodzi tu wyłącznie o same kolekcje, ale o wszelkie kampanie i akcje specjalne organizowane wokół nich. Miłośniczka i kolekcjonerka współczesnej sztuki z sukcesem wprowadza ją do mody, czyniąc z tego swój znak rozpoznawczy. Kreatywne i innowacyjne wzornictwo i działania (ostatnio głośny film w reżyserii Romana Polańskiego) idą oczywiście w parze z pielęgnacją tradycji i nieustanną kontrolą tożsamości marki. 

Owa kontrola i inwestowanie w świadomość marki to również – a może przede wszystkim – działania, które bezpośrednio wydają się mieć niewiele wspólnego z modą. Zarówno Ralph Lauren, jak i Prada od wielu lat mocno angażują się w sport. Obie firmy ubierają swoje narodowe reprezentacje olimpijskie i regularnie biorą udział w dużych wydarzeniach sportowych. Prada od lat kojarzona jest z żeglarstwem, a Ralph Lauren wspiera między innymi tenis. 

W niepewnych ekonomicznie czasach, w kontekście potężnych koncernów skupiających po kilkanaście marek luksusowych, które nieustannie wymieniają między sobą swoich dyrektorów kreatywnych, coraz częściej pojawia się pytanie o tożsamość marki i siłę jej oddziaływania. W całym tym zamieszaniu rodzinne domy Ralph Lauren i Prada wydają się być ostoją stabilności i pewnymi punktami na mapie mody. I nie chodzi tu nawet tak bardzo o wyniki finansowe, co o bezcenne: siłę wpływów, rozpoznawalność i emocje, jakie oba nazwiska generują na całym świecie.

AW