Sobowtór za kratkami. Chińscy bogacze unikają więzienia

12 Komentarzy
4 Zdjęcia
Wtorek, 04-09-2012

Czym bogaty kryminalista różni się od biednego? Pierwszy z nich za kratki wysyła dublera, drugi idzie za nie sam. Śmieszne? Raczej tragiczne, ale niestety - prawdziwe. W Chinach bogaci, którzy zgodnie z wyrokiem sądu zostali skazani na więzienie, mogą wynająć kogoś, kto odsiedzi karę za nich. Co prawda na całym świecie ludzi o sporym majątku w sądach spotyka pobłażliwość, ale wymiar sprawiedliwości w Chinach wyraźnie kuleje.

Praktyka zyskała już swoje własne określenie: ding zui. Ding, czyli zastępca i zui - przestępstwo, dokładnie obrazują to zjawisko. Przez niektórych traktowane jest jako praca zarobkowa. Przestępcy płacą swoim sobowtórom konkretną sumę za cały pobyt w więzieniu lub określają stawkę za dzień spędzony za kratkami. Praktyka, jak przyznają nawet chińscy funkcjonariusze policji, stosowana jest właściwie od wieków, ale głośna stała się dopiero niedawno.

Pewien 20-letni mężczyzna, Hu Bin, podczas wyścigu na ulicach Hangzhou zabił pieszego. W oczekiwaniu na policję, jemu i jego przyjaciołom było nad wyraz wesoło. Według internautów, Hu Bin nie dotarł do sądu ani do więzienia. Trzyletnią karę odsiedzieć miał za niego sobowtór. W jaki sposób internauci doszli do takich wniosków? Otóż nasunęły się one po porównaniu zdjęć mężczyzny aresztowanego po wyścigu oraz tego, który stawił się w sądzie. Efekt? Uznano, że to dwie różne osoby.

Na „luksus” posiadania zastępcy pozwalają sobie zazwyczaj ludzie o dobrej pozycji społecznej. Swojego sobowtóra zatrudnili m.in. dyrektor szpitala ukarany za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego czy człowiek jadący bez prawa jazdy, który spowodował śmierć motocyklisty. W pierwszym przypadku była mowa o sumie 8 tys. dolarów za odbycie całej kary, w drugim - 31 dolarów za każdy dzień więzienia. Czy tylko tyle jest warte ludzkie życie? I czy za pieniądze powinno kupować się wolność?

Opinia urzędników Chińskiej Republiki Ludowej na temat tego procederu jest co najmniej zaskakująca. Niektórzy z nich mówią wprost, że praktyka jest skuteczna. Ich zdaniem karę ponoszą także przestępcy, płacąc gotówką. Widocznie nie widzą nic złego w tym, że poniesienie odpowiedzialności za czyjąś śmierć ogranicza się do oddania niewielkiej części posiadanych przez siebie pieniędzy.

MM

 • Wt., 04-09-2012 ABC
  Ciekawe jaka jest stawka :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 1111
  ABC (Wt., 04-09-2012) napisał:

  Ciekawe jaka jest stawka :)


  jakbyś przeczytał to byś wiedział : 31dolarów za dzień (pewnie więcej niż teraz zarabiasz)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 Gość
  ABC (Wt., 04-09-2012) napisał:

  Ciekawe jaka jest stawka :)


  doczytaj do konca a bedziesz w4edzial :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 Gość
  scena jak z kilera:)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 Gość
  fajna praca, 31 dolarów dziennie czyli 100 zł za nic nie robienie, w polsce charujesz od 8 do 16 i zarobisz 40 zł na dzien, glosujcie dalej na PO
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 rand
  chetnie bym poszedł siedziec za prezesa amber gold, dobrze by pewnie zapłacił
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 Gość
  rand (Wt., 04-09-2012) napisał:

  chetnie bym poszedł siedziec za prezesa amber gold, dobrze by pewnie zapłacił  amber mialo 242 mln zł, z czego prkuratura zabezpieczyła 40 mln, z pozostałymi 200 zln nie wiaodmo co sie stalo, tzn wiadomo ze zostaly przelane na konta jego ludzi, ale nikt do tego nie dojdzie a on wyjdzie za pare lat z kicia i bedzie mial 200 mln w kieszeni, fajna ma stawke w tym wiezieniu:)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 Gość
  a na stadion za ile?;)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2012 Gość
  zerżnęli to z kilera, zastępca siery to było coś
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 05-09-2012 Gość
  Tam gdzie nie ma wolnosci sumienia ,nie ma wolnosci slowa nie ma wolnych ludzi.To praktyka panstwa niewolniczego.Tama oficjalnie jest zastepca a u nas ?Wolność dla przestepcow .Amber Gold to teraz glosśny przyklad ale sa dziesiątki tysiećy spraw o podobnym ciężaże gatunkowym a i morderstwa ktore uchodzą mogacym ją sobioe kupić.
  Abyt mieć satysfakcje i sprawiedliwość spoleczna pokrzywdzony powinien zlecić prywatnie wymierzenie sprawiedliwości takiej mędzie.Za każda cene finansową.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2