Spadek popytu na dobra luksusowe

2 Komentarze
1 Zdjęcie
Piątek, 23-10-2009

Spadek popytu na dobra luksusowe

Sprzedaż dóbr luksusowych, według najnowszych danych, ma spaść o 8% w tym roku, wartość sprzedaży ma wynieść około $227 miliardów (czyli około 631 miliardów zł). To trochę lepiej niż przewidywano na początku tego roku.

Prognozy przedstawiane przez firmę Bain & Co. zakładały dziesięcioprocentowy spadek, tymczasem w najnowszym raporcie opublikowanym 20 października b.r. jest już mowa o 8%. Claudia D'Arpizio, specjalista od sprzedaży detalicznej w Bain, potwierdza, że widać obecnie pierwsze oznaki wzrostu zaufania konsumentów. Firma Bain jest jedną z kilku zaledwie, które zajmują się badaniem i prognozami dla rynku dóbr luksusowych.

Sytuacja wygląda bardzo różnie w różnych krajach. Stany Zjednoczone, w których sprzedaje się jedną trzecią wszystkich produktów zaliczanych do luksusowych (od biżuterii poprzez kosmetyki, ubrania i akcesoria) odczuwają kryzys najboleśniej. Doskonale znany sklep Saks zanotował w tym roku spadek sprzedaży na poziomie 11,6%, również Neiman Marcus mówi o dwucyfrowym spadku. Prognoza przewiduje, że ogólnie spadek w USA wyniesie aż 16%. W Japonii będzie to 10%, w całej Europie 8%, tymczasem w Chinach sprzedaż drogich produktów ma wzrosnąć o 12%. Azjatyckie wyniki nie ratują jednak ogólnoświatowego trendu. Specjaliści przewidują, że ożywienie na rynku dóbr luksusowych może nastąpić nie wcześniej niż 2011 lub nawet 2012 roku.

Interesujące, że sprzedaż tych samych dóbr on-line ma wzrosnąć o 20% w tym roku, co specjaliści tłumaczą tym, że zachowanie anonimowości i dyskrecji jest obecnie bardzo istotne dla konsumentów. Niektórzy twierdzą, że nie chcą na siebie zwracać uwagi.

Źródło: Wall Street Journal

AW

 • Pt., 23-10-2009 gość
  jedno jest pewne Polacy nie podniosa popytu na dobra luksusowe :P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-10-2009 gość
  gość (Piątek, 23-10-2009) napisał:  jedno jest pewne Polacy nie podniosa popytu na dobra luksusowe :P


  żałosne...zastanów się lepiej czy Polacy kiedykolwiek uczestniczyli w rynku dóbr luksusowych??? to rynek tandety i taniochy.
  Odpowiedz Zgłoś