Street painting – sztuka ulicznych iluzji

2 Komentarze
12 Zdjęć
Niedziela, 05-08-2012

W Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech, Holandii i oczywiście w Stanach Zjednoczonych - tam wiedzą, jak tworzyć sztukę uliczną. Od kilku lat powstaje coraz więcej festiwali street paintingu, czyli malowania na chodnikach, placach i ulicach.

Street painting to nie byle jakie obrazki, lecz uliczne obrazy 3D, tworzące złudzenia optyczne. W jednej chwili można stanąć obok wodospadu, w drugiej na krze lodu, a później nawet „wśród” trójwymiarowych żołnierzy Terakotowej Armii. Za mistrza ulicznych iluzji uznaje się Kurta Wannera, autora najbardziej realistycznych i symbolicznych malowideł na ulicy.

Do Polski takie dzieła jeszcze nie dotarły. Do tej pory miano sztuki otrzymały jedynie murale, czego wyrazem były dwie edycje Festiwalu Murali w Poznaniu. Czy jego organizatorzy, stowarzyszenie Inner Art, wprowadzą w kolejnej edycji też elementy street paintingu?

- Nie myśleliśmy jak do tej pory o tego typu akcjach. Jeśli jakieś akcje street paintingowe miałyby wchodzić w line-up Outer Spaces, to mnie osobiście najbliżej byłoby do takich jak w Berlinie. Tam na Rosenthaler Platz rowerzyści wylali wiadra z farbą, która potem była przenoszona po całej ulicy na kołach przejeżdżających samochodów, co stworzyło cudowną kolorową mozaikę na szarym asfalcie - mówi Anna Adamowicz, rzeczniczka prasowa stowarzyszenia.

Kto wie, być może w przyszłości w kalendarzu festiwalowym w Polsce, obok wielkiego malowania murali, pojawią się imprezy street-paintingowe wzorowane na Lake Worth Street Painting Festival na Florydzie? Polskim ulicom z pewnością by to nie zaszkodziło. Do tego czasu pozostaje uczestniczyć w festiwalach na zachodzie, m.in. w niemieckim Wilhelmshaven, gdzie w weekend 4-5 sierpnia tego roku odbędzie się druga edycja imprezy.

Festiwale street paitingu:

Internationales StreetArt Festival in Wilhelmshaven http://streetart-wilhelmshaven.de/
Lake Worth Street Painting Festival http://streetpaintingfestivalinc.org/
The Denver Chalk Art Festival on Larimer Square http://denverchalkart.com/
The Sarasota Chalk Festival http://www.chalkfestival.com
I Madonnari Italian Street Painting Festival http://www.imadonnarifestival.com/

MM

 • Niedz., 05-08-2012 Gość
  Zachęcam Was do odwiedzenia mojego kosmetycznego bloga www.pinkdoll.pl
  Testuję kosmetyki i wystawiam im moją Ocenę, także jesli jesteście zainteresowani tego typu zagadnieniami, serdecznie zapraszam!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 06-08-2012 http://j.gs/1121598/tanki
  kozackie malunki
  Odpowiedz Zgłoś