To warto zobaczyć: Vistula Folk Festival jak z PRL-u

1 Komentarz
14 Zdjęć
Sobota, 11-08-2012

Czy ktoś z Was pamięta jeszcze Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku? Jego ostatnia edycja odbyła się 32 lata temu, ale w wydarzenie powraca pod nową nazwą i Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia 2012.

Niezależnie od tego, czy o jego wskrzeszeniu zadecydował sentyment do czasów PRL-u i kronik, czy jest to próba zapełnienia luki na folklorystycznej mapie Europy, bo tym razem wydarzenie ma wymiar międzynarodowy - z pewnością będzie ciekawie. Oglądać będzie można m.in. Taneczną Grupę Folklorystyczną Gönyeli z Cypru, która poprzez taniec opowiada o najważniejszych wydarzeniach w historii swojego kraju oraz grupę „Temirkhan-Shura”, będącą jedną ze stu zespołów reprezentujących folklor Dagestanu. Wśród zespołów znalazł się także założony 53 lata temu zespół Severnyashki z bułgarskich Pleven, łotewski „Lielupe”, w którego skład wchodzą całe rodziny oraz wielokrotnie nagradzane serbskie stowarzyszenie kulturalne „Dimitrije Tucovic“.  Nie zabraknie także płockich zespołów – będą to Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”.

Festiwal odbędzie się w Płocku - w Amfiteatrze, Parku Północnym oraz innych lokalizacjach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a wstęp do amfiteatru na podstawie zaproszeń wydawanych od 1 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8).

Program festiwalu:

15 sierpnia (środa) Park Północny (Podolszyce)
godz. 19.00 – 22.00 – koncert otwarcia: Bułgaria, Cypr, Dagestan, Łotwa, Serbia, Polska (HZPiT Dzieci Płocka i ZPiT Wisła)

16 sierpnia (czwartek) GH Mazovia
godz. 15.00-16.00 – Muzykowanie – wspólna zabawa z mieszkańcami Płocka

16 sierpnia (czwartek) Stary Rynek
godz. 19.00 – Muzykowanie – wspólna zabawa z mieszkańcami Płocka

18 sierpnia (sobota) Stare Miasto
godz. 17.00 – korowód  zespołów ulicami Tumską i Grodzką, który zakończy się krótkim pokazem tańca przed Ratuszem

18 sierpnia (Sobota) amfiteatr
godz. 19.30 – 22.00 – koncert zamknięcia: Bułgaria, Cypr, Dagestan, Łotwa, Serbia, Polska (HZPiT Dzieci Płocka i ZPiT Wisła)

19 sierpnia (niedziela) Bazylika Katedralna
godz. 11.30 – ekumeniczna msza, podczas której każdy z zespołów śpiewa pieśń religijną własnego kraju i wyznania

Więcej informacji:
http://www.pokis.pl
http://www.facebook.com/festiwalfolklorystyczny

AG

  • Sob., 11-08-2012 Gość
    Super, że piszecie o moim ukochanym rodzinnym Płocku. Na pewno się wybiorę!
    Odpowiedz Zgłoś