Top 5: cukiernie w Szwajcarii

2 Komentarze
21 Zdjęć
Sobota, 18-08-2012

Tradycyjna szwajcarska specjalność to wprawdzie fondue, ale nie można także zapomnieć o czekoladzie, która ściśle kojarzy się z krajem. Być w Szwajcarii i jej nie spróbować to tak jakby popełnić spory nietakt towarzyski. Po prostu nie wypada. Czekolada jak każdy afrodyzjak potrafi uwieść. W tym przypadku zapachem oraz smakiem. Podobno jej aromat, który roztacza się np. po otwarciu bombonierki lub tabliczki, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przez człowieka. Oto najlepsze i najważniejsze cukiernie i manufaktury w Genewie.

1. Confiserie Arn / http://www.swisschocolates.ch
Smaczne wyroby i piękna lokalizacja. W Arn zjesz słodycze popijając je filiżanką herbaty lub gorącą czekolada. Specjalnością jest ciemna czekolada z pomarańczą, 40 rodzajów pralin, trufle.

2. Favarger / http://www.favarger.ch
Czekoladę robi się tu od siedmiu pokoleń czyli od 1826 roku. Cały proces produkcyjny odbywa się na miejscu. Tradycyjne receptury gwarantują niezapomniane wrażenia smakowe.

3. Du Rhône Chocolatier / http://www.du-rhone.ch
Bywali tu m.in. Grace Kelly i Winston Churchill. Cukiernia działa od 1875 roku. Kiedyś konkurencja próbowała wykraść przepisy. Od tej pory są pilnie strzeżone w sejfie.

4. Teuscher / http://174.37.199.237
Dolf Teuscher rozpoczął produkcję czekoladek ponad 70 lat temu. Dziś nadal korzysta się tu z najwyższej jakości składników. Do wyboru jest około 100 rodzajów czekoladek i kilkanaście lokalizacji na całym świecie.

5. Auer Chocolatier / http://www.chocolat-auer.ch
Interes rodzinny. Sklep w Genewie otwarto w 1939 roku. Wszystkie czekoladki produkowane są ręcznie. Hit to czarne trufle oraz praliny.

http://www.luxos.com/

EM