Top 5. Najciekawsze ekologiczne trendy 2012 roku

1 Komentarz
12 Zdjęć
Wtorek, 25-12-2012

Organiczna żywność, moda i meble z recyklingu, moda na poruszanie się rowerem – to wszystko już było. Wielu przewidywało, że w mijającym 2012 roku obsesja na punkcie wszystkiego, co ekologiczne, przycichnie. Jednak tak się nie stało. W kuchni pojawiły się domowe ekologiczne przetwory, na wybiegach odzież z naturalnych tkanin, a w miastach stacje rowerowe. Ekologia przybrała na sile. Poniżej pięć, naszych zdaniem, najciekawszych ekologicznych trendów minionego roku.

Ekologiczne akcesoria dla dzieci

Kiedy jedni celebryci (Czesław Mozil, Anna Mucha) skupili się na projektowaniu odzieży i akcesoriów dla dzieci, inni postanowili włączyć się do ekologicznych kampanii. Miranda Kerr oraz Orlando Bloom postanowili wesprzeć duńską firmę Hevea, produkującą akcesoria z bawełny organicznej i naturalnego kauczuku. Jessica Alba stworzyła własną firmę. W sklepie internetowym sprzedaje ekologiczne produkty dla maluchów.

Pisaliśmy o tym TU i TU

Ogrody społeczne

Pewność, że warzywa i owoce trafiające na nasz talerz, można mieć tylko dzięki sobie. Wraz z modą na zdrową żywność, na działki zaczęły wracać ogródki. W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej zaszło to dalej – prawdziwym hitem stały się ogródki prowadzone wspólnie z sąsiadami lub rodziną, na wcześniej niezagospodarowanych terenach, bez wyraźnego wyodrębnienia działek.

Pisaliśmy o tym TU

Rowery miejskie

W polskich miastach, jak grzyby po deszczu, pojawiły się wypożyczalnie rowerów. Komunikacja publiczna to w końcu jeden z bardziej newralgicznych punktów, jeżeli chodzi o ekologię. Wykorzystali to producenci rowerów – w tym rowerów Electra, umożliwiających jazdę w wyprostowanej pozycji. Przypadły one do gustu m.in. Paris Hilton, Kate Hudson czy Marinie Łuczenko.

Pisaliśmy o tym TU

Eko-moda

Podczas odbywających się w 2012 roku tygodni mody projektanci zaprezentowali lub wyrazili gotowość do produkcji odzieży proekologicznej, opartej na naturalnych tkaninach lub z materiałów z recyklingu. Torby ekologiczne wprowadziła do swojej oferty już marka Bottega Veneta. Coraz głośniej zrobiło się także o Oliverze Tolentino szyjącym z tkanin ekologicznych kreacje, zakładane na uroczyste gale przez gwiazdy Hollywoodu.

Pisaliśmy o tym TU, TU oraz TU

Zioła, chleb i przetwory z własnej kuchni

O ile w 2011 roku na topie była żywność od lokalnych dostawców, o tyle w 2012 roku nastała moda na samodzielne pieczenie chleba, uprawę ziół w domu, a także przygotowywanie przetworów. Skorzystali na tym producenci sprzętu AGD. Niestety, dbałość o zdrową żywność w przypadku niektórych osób stała się obsesyjna. Na tyle, że dopadła ich choroba zwana ortoreksją.

Pisaliśmy o tym TU, TU oraz TU

MM

  • Wt., 25-12-2012 evybay
    Modna ekologia, producenci już widzą w tym zyski. I ok, każdy z nas kalkuluje bez ustanku, nie zdając sobe z tego sprawy. Skąd to sie bierze? Mamy wbudowany w sobie egoizm, który kieruje nas na coraz to więsze korzyści. Chcemy brać i dostawać za darmo, ale gdybyśmy sobie uświadomili, że i tak ciągle, bez końca bierzemy , nasze życie stałoby się dla nas przyjemniejsze, bo zawsze jest ten, co bierze i TEN, który daje. Fajnie opisane na str.zdrowieducha.pl w jednym z artykułów, niepamiętam w którym
    Odpowiedz Zgłoś