TOP 5: najszczęśliwsze zawody świata

13 Komentarzy
6 Zdjęć
Piątek, 04-11-2011

Jaki zawód wybrać, by być szczęśliwym? Naukowcy pokusili się o wykonanie badania, które pozwoli na to pytanie odpowiedzieć. National Organization for Research przy Uniwersytecie Chicago przebadało reprezentantów różnych stanowisk pod kątem deklaracji najwyższego zadowolenia z wykonywanego zawodu.

Oto TOP5 zawodów, które dają największe szczęście według badania General Social Survey. Warto jednak pamiętać, że badanie zostało przeprowadzone w USA. Ciekawe jak taki ranking wypadłby w Polsce.

1. Duchowny – podobno to najbardziej satysfakcjonujący zawód. By go wykonywać, trzeba mieć do niego powołanie, więc i poczucie radości.
2. Strażak - 80% strażaków w USA zadeklarowało, że ich praca jest bardzo satysfakcjonująca i choć niebezpieczna, to świadomość pomagania innym sprawia przyjemność i jest bardzo ważna.
3. Fizjoterapeuta – pomoc innym, dzięki własnym umiejętnościom to zawsze satysfakcjonujące zajęcie. Doceniany jest tu również wysiłek fizyczny i widoczne efekty pomagania innym sprawiają.
4. Pisarz – marzenie bardzo wielu ludzi. Warto jednak pamiętać, że większość pisarzy nie zarabia dobrze, o ile w ogóle uda im się wydać to, co napisali. Jednak praca ta daje poczucie wolności i spełnienia, które rekompensują niskie zarobki.
5. Nauczyciele szkół specjalnych – kolejny dowód na to, że pomoc innym daje szczęście. Mimo, że to ciężka praca, osoby, które ją wykonują twierdzą, że czerpią z niej wielką satysfakcję.

Na dalszych miejscach znalazły się takie zawody jak: nauczyciel, artysta, psycholog, agent ubezpieczeniowy, operator maszyn budowlanych.

AWP

 • Pt., 04-11-2011 Gość
  a co z elektrykami?? przecież dajemy szczęśćie tylu ludziom.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 04-11-2011 gargamel
  Mój teść jest strażakiem, już na emeryturze. Żyje chłop długo i szczęśliwie nic nie robiąc.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 05-11-2011 Gość
  a ja jestem bezrobotny,i tez nie narzekam ale.musze czasem byc twardy tak ze nawet nie jeden bohater z filmów nie mnialby sie czego powstydzic
  Odpowiedz Zgłoś
1 2