Top 5: Wydarzenia kulturalne 2012 roku

0 Komentarzy
10 Zdjęć
Niedziela, 30-12-2012

Były koncerty w strefach kibica, występy gwiazd estrady (np. Jennifer Lopez w Gdańsku), premiery teatralne, awantura o Pussy Riot czy strzelanina na premierze Batmana. W każdym z rodzajów sztuki można wybrać wiele istotnych wydarzeń, jakie miały miejsce minionego roku. Ale podobno o gustach się nie dyskutuje – dla jednej osoby nie ma znaczenia, kto wystąpił w Polsce, dla innej walka o kino Femina nie jest warta odnotowania. Naszym zdaniem każde z poniżej wymienionych wydarzeń było istotne z różnych względów.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich

To widowisko zapierało dech w piersiach i pokazało, że prawdziwą dumą Anglików jest ich własna kultura i historia. W show wyreżyserowanym przez Danny'ego Boyla pojawiły się motywy z brytyjskich książek, odwołania do kultowej postaci Jamesa Bonda, cytat z Szekspira, a nawet Jaś Fasola i utwory Beatlesów czy zespołu Queen. Ceremonia dowiodła, że to kultura jest prawdziwym dziedzictwem narodowym.

Fotorelacja dostępna TU

Lucasfilm w rękach Disneya

Ta nowina, podana na przełomie października i listopada, zszokowała niejednego kinomaniaka. Walt Disney zapłacił ponad cztery miliardy dolarów za przejęcie wytwórni Lucasfilm, znanej z produkcji „Gwiezdnych wojen”. Widzowie spodziewają się wielkich rewolucji, chociaż firma nadal będzie działać w San Francisco pod przewodnictwem Kathleen Kennedy. Podczas pracy nad siódmym epizodem „Gwiezdnych wojen” (premiera w 2015 roku) konsultantem będzie sam George Lucas.

Szczegóły dostępne TU

Madonna w Warszawie

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Warszawie był niewątpliwie koncert Madonny. Pomijając fakt, że rozpoczął się z dużym opóźnieniem, warto wspomnieć, że długo był zagrożony. Na drodze do wydania zgody na występ artystki na Stadionie Narodowym stanęli kombatanci ze Związku Powstańców Warszawy, działacze Krucjaty Młodych oraz Solidarni 2010. Kontrowersyjne ich zdaniem było organizowanie tego koncertu właśnie 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na szczęście osiągnięto porozumienie i koncert się odbył. Pamięć o rocznicach i historii naszego kraju nie musi oznaczać wiecznego umartwiania się.

O koncercie można przeczytać m.in. TU

Zamieszanie wokół Macieja Stuhra

Rola w filmie „Pokłosie” nadała mu rozgłosu. Rozgłos wokół osoby Macieja Stuhra urósł jednak  do rangi afery. Po premierze nazywano go Żydem, ba, odebrano mu (nie dosłownie) polskie obywatelstwo. Najważniejsze jednak, że poruszono problem antysemityzmu, który w Polsce trzyma się lepiej niż homofobia. Zadaniem twórców filmów odwołujących się do historii nie jest słodzenie, ale przedstawianie faktów.

Recenzja filmu „Pokłosie” dostępna TU

Walka o kino Femina
Niepewna przyszłość nie tylko samego kina, ale i budynku wywołała tego roku lawinę komentarzy. Mimo zaciekłej obrony pomieszczeń kina Femina przed ich przebudową na potrzeby dyskontu spożywczego, konserwator uznał, że wnętrze budynku nie jest zabytkiem. Czy Feminę spotka podobny los, jak kina Wanda w Krakowie i Wildy w Poznaniu i powstanie w nich market? Zdecydowanie nie powinno się tak stać, niestety jest jedno małe „ale”: ludzie bronią kin studyjnych, ale odwiedzają multipleksy. Kino Femina, najstarsze w stolicy, jest tu jednak wyjątkiem: nie narzekało na brak odwiedzających.

Szczegóły dostępne TU

MM