Top 6: eko domy

1 Komentarz
6 Zdjęć
Środa, 17-10-2012

Ekologiczne podejście w budownictwie i projektowaniu coraz częściej staje się standardem. Elementy oraz rozwiązania przyjazne dla natury można nie tylko wprowadzić w nowym domu, ale także zaadaptować w budynku już istniejącym. Najpopularniejsze są baterie solarne, turbiny wiatrowe czy materiały recyklingowe.

Oto 6 najciekawszych eco-friendly domów w USA.

1. To prawdopodobnie najstarszy ''zielony'' dom w USA. Został wbudowany w roku narodzin Thomasa Jeffersona czyli w 1743. Drewno pochodzi w całości z lokalnych drzew. Deski znaleziono na sąsiedniej posesji. Obecni właściciele zainstalowali baterie słoneczne oraz system fotowoltaiczny.

2. Zbudowany na bazie kopuły obiekt znajduje się na pustyni w North Scottsdale w Arizonie. Panele zastosowane w konstrukcji są z aluminium. Cały wystrój wnętrz wykorzystuje materiały organiczne. Wygląd domu miał korespondować z otaczającym go krajobrazem oraz architektonicznie się z nim asymilować.

3. Dom zaopatrzony jest m.in. w turbiny wiatrowe oraz panele słoneczne. Powstał w Cocoa na Florydzie w styczniu 2011 roku, dzięki programowi Extreme Makeover: Home Edition. Jest własnością rodziny Hurston.

4. W Ithaca w regionie Finger Lakes, w północnej części stanu Nowy Jork, zbudowano całe ekologiczne osiedle, w którym mieszkają osoby zaangażowane w sprawy ekologii. Tworząc świadomą społeczność integrują się np. podczas pracy w przydomowych ogrodach, magazynują wodę deszczową, hodują organiczne warzywa.

5. Dom, który nie jest podłączony do żadnej linii energetycznej? Tak, to możliwe. Żyje w nim Paul Spencer i jego rodzina. Nieruchomość znajduje się w pobliżu Aspen. Ogrzewana jest energią słoneczną a zasilana przez turbiny wiatrowe.

6. Głównymi materiałami użytymi do budowy tego domu są  opony gumowe i puszki z recyclingu! Ta innowacyjna metoda, przystosowana do niemal każdych warunków klimatycznych, nazywa się Biotecture a opracował ją architekt Michael Reynolds.

EM