Trend: meble rodem z PRL-u

7 Komentarzy
24 Zdjęcia
Piątek, 27-07-2012

Meble i dodatki w stylu lat 60., kojarzącym się nieodparcie z czasami PRL-u, są szalenie modne. Metody ich zdobyci są co najmniej dwie: można ich poszukiwać w designerskimi sklepach lub rozejrzeć się na babcinym strychu, „pchlim targu”, czy w sklepiku ze starociami i na własną rękę spróbować coś odrestaurować.
   
Aby udowodnić, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a efekty takiego zabiegu mogą być naprawdę imponujące, dwoje wrocławskich projektantów, zmęczonych stylem współczesnych wnętrz - Izabela i Michał Świtalscy, stworzyło projekt REforma - przywracający do życia klasyczne meble z lat 60-tych.

- Zaczęło się od pary foteli, które znaleźliśmy na Allegro. Właśnie byliśmy na etapie meblowania własnego mieszkania i potrzebowaliśmy zestawu wypoczynkowego. Jesteśmy zawodowo związani z projektowaniem i mamy świra na punkcie każdego mebla czy elementu wyposażenia, który kupujemy dla siebie, a znalezienie fajnych foteli w rozsądnej cenie graniczy w naszym kraju z cudem. Po odnowieniu okazało się, że fotele są przepiękne i z miejsca się w nich zakochaliśmy. I od razu pomyśleliśmy sobie: czemu nie poszukać więcej takich foteli, poddawać je renowacji i sprzedawać – wyjaśnia Michał Świtalski.

Ciekawostką jest, że każdy mebel wykonywany przez zespół REforma ma w pewien sposób kolekcjonerski charakter - sygnowany jest indywidualnym numerem i stanowi niepowtarzalny egzemplarz, ale ma także wartość użytkową, bo designowi czasów PRL-u trudno odmówić jakości i ergonomii.

- Odnajdujemy i przywracamy do życia klasyczne, dizajnerskie meble. Ale nasza działalność ma też drugie dno. Staramy się uświadomić ludziom, że nasze krajowe wzornictwo nie ustępuje zachodniemu, nawet biorąc pod uwagę takie ikony jak Vitra. Polscy projektanci okresu powojennego robili naprawdę świetne projekty, których część realizowano na masową skalę i tak dobry dizajn zagościł w mieszkaniach naszych rodziców i dziadków. Teraz w dobie mody na wnętrza retro, praktycznie każdy może sięgnąć po ten bogaty zbiór mebli i ozdobić swoje cztery kąty rodzynkiem rodem z PRL. Mamy komórkę badawczą, która prowadzi research na temat wzornictwa między- i powojennego w Polsce i na świecie. Codziennie znajdujemy coś ciekawego, jak na przykład kolekcja plecionych mebli Władysława Wołkowskiego, zwanego Michałem Aniołem od wikliny – dodaje Michał Świtalski.

Zupełnie pomijając kwestie cenowe, w oryginalnym wnętrzu znacznie lepiej prezentować się będzie perełka z okresu Polski Ludowej niż mebel masowej produkcji o niezbyt dużej żywotności. A co Wy o tym sądzicie?

Więcej informacji o projekcie REforma można znaleźć na Facebooku.

AG

 • Pt., 27-07-2012 Gość
  Aż łezka się w oku kręci
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 27-07-2012 gość
  Fajny pomysł, godny pochwały, gdyby trochę bardziej przyłożyć się do jakości renowacji tapicerskiej, byłoby dobrze. Szczególnie widać to na fotelach 365 ( zmiana formy siedziska względem oryginału )
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 28-07-2012 Royal Arts
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 06-09-2012 REforma
  Tapicerka zmioniona względem oryginału na fotelu 366 wyszła trochę przypadkiem
  (tak jak przypadkiem natknąłem się na ten wpis o nas :) ponieważ już wczesniej ktoś je przerobił. My zostawiliśmy to tak, bo unzalismy, że całkiem nieźle wygląda. Faktycznie od oryginału trochę odbiega, ale zyskuje na wygodzie, a niektórym nawet bardziej siedzi niż oryginał. Co do samej tapicerki to staramy się, żeby była wysokiej jakości. Zapraszamy do zakupów :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 12-10-2012 iza
  A gdzie można zakupić te wspaniałości?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 11-04-2013 pik
  czy mogłby ktos mi pomóc ocenic fotele ktore posiadam czy sa cos warte?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 11-04-2013 pik
  czy ktos by mi pomogł ocenic fotele ktore posiadam ?czy sa cos warte? sa super wygodne ale nie mam na nie miejsca
  Odpowiedz Zgłoś