Trendy w projektowaniu ogrodów - wywiad z architektem zieleni

5 Komentarzy
19 Zdjęć
Poniedziałek, 25-06-2012

Jakie rośliny wybrać, które materiały są najlepsze i co jest aktualnie modne. O tym opowie architekt zieleni Sylwia Kołodziejczyk z firmy Irene.

Na jakie główne kierunki w aranżacji zieleni warto zwrócić uwagę?
Podobnie jak w architekturze czy sztuce także w aranżacji zieleni istnieją nurty, które są przypisywane do konkretnych okresów w historii (ogród barokowy, renesansowy, romantyczny, współczesny) lub style charakterystyczne dla określonych kultur (ogród japoński, angielski, polski).
Zieleń musi być zintegrowana z przestrzenią, stanowić ‘duszę’ miejsca. Zależnie od tego czy znajdujemy się w centrum dużego miasta, w parku, małym ogrodzie przydomowym czy w dworku szlacheckim kierunek aranżacji otoczenia będzie różny.
Oczywiście zieleń ma być nie tylko idealnie zaplanowana i harmonijnie skomponowana z przestrzenią, ale także praktyczna czyli funkcjonalna. Współcześnie dominuje uproszczenie form, nasadzanie geometryczne, zajmujące niewielkie przestrzenie, ale idealnie je porządkując i dzieląc.

Co jest absolutnym hitem sezonu wiosna/lato? Czy, podobnie jak w modzie, w ogrodach także obowiązują konkretne trendy?
W tym roku zauważyliśmy, że bardzo popularne stało się aranżowanie tarasów oraz ogrodów zimowych. Takie ogrody mają być pełne roślin, ale nadal stanowić część mieszkania, domu. Modne są te z nawierzchnią utwardzoną, najchętniej materiałami naturalnymi - drewnem, kamieniem oraz egzotycznymi roślinami.

Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę zanim przystąpi się do planowania ogrodu i jego zagospodarowania?
Aby właściwie zaplanować ogród należy rozpocząć od globalnego planowania. Po pierwsze wziąć pod uwagę jakie jest otoczenie działki (czy jest to leśna działka otoczona przez drzewa lub z pięknym widokiem czy taras w bezpośrednim sąsiedztwie wielu przypadkowych przechodniów). Następnie należy się zastanowić jak ma nam służyć ogród, czyli co najbardziej lubimy w nim robić  (np. grillować, czytać książki, słuchać szumu wody, uprawiać sporty itp. ). Można podzielić przestrzeń działki tak aby różne czynności wykonywane w ogrodzie wzajemnie się nie wykluczały.

Jakie materiały aktualnie się wykorzystuje? Drewno, kamienie, beton?
W tym sezonie zdecydowanie powraca się do tych naturalnych - drewna i kamienia. Zazwyczaj są to materiały droższe od ich sztucznych odpowiedników, ale zdecydowanie dodają prestiżu aranżacji. Mamy na rynku nieskończony wybór drewna egzotycznego z dowolnego zakątka świata o każdym odcieniu i dużej gęstości, a co za tym idzie trwałości. Bardzo powszechne, choć mało trwałe, jest drewno sosnowe, świerkowe lub modny ostatnio modrzew syberyjski - trwalszy niż świerk natomiast nie tak drogi jak egzotyka.

Także asortyment wśród kamienia stał się bardzo szeroki. Oprócz popularnego granitu i piaskowca powszechnie stosowanego w ogrodach, nowością na polskim rynku jest porfir. Głównymi jego zaletami są pastelowa kolorystyka, rewelacyjne właściwości fizyko-chemiczne. Jest całkowicie mrozoodporny, posiada wysoką odporność na ścieranie, nie przyjmuje zanieczyszczeń. Stosuje się go głównie na place, tarasy, ścieżki oraz elementy architektury ogrodowej tj. fontanny, ławki, rzeźby itp.

Które kwiaty, drzewa, krzewy dobrze jest mieć w przydomowym ogrodzie?
Selekcja zależy przede wszystkim od gustów osób, które maja przebywać w ogrodzie. Są tacy którzy kochają róże, lawendę, jaśminy i wszelkiego rodzaju aranżacje kwitnąco -pachnące, a także ci, którzy harmonie czują się otoczeni jedynie przez proste i minimalistyczne odcienie zieleni. Tak jak ludzie są różni, tak ogrody powinny się od siebie różnić, ale ważne aby rośliny tworzące  ogród, stanowiły spójną i dopełniającą się całość. Inspirowały się oraz koiły zmysły.
 
Jakie rozwiązania dotyczące aranżacji zieleni najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach?
Klienci coraz częściej zawracają się do nas z prośba aranżacji oranżerii czy tak zwanych ogrodów zimowych. Zależnie od powierzchni i budżetu, takie miejsca mogą przybrać formę jadalni, salonu czy nowoczesnego jacuzzi. Rośliny tam występujące to te z grupy śródziemnomorskich (bugenwille, oleandry, drzewka cytrusowe) lub tropikalnych (fikusy, palmy itp.).

Zdjecia: Irene

Więcej na temat pięknych ogrodów znajdziecie TU

EM

 • Pn., 25-06-2012 Flora
  Wszysko pięknie tylko tak długo trzeba czekać na końcowy efekt
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 25-06-2012 Gość
  Bardzo fajnie, z architektem zieleni lepiej, nawet sam projekt, bo wiedza co gdzie ma najlepsze warunki itp
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 25-06-2012 Gość
  te roslinki maja koić zmysły skołowane i to najwazniejsze.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-07-2012 Gość
  Pora aby korzystać z rad fachmana.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 11-07-2012 Gość
  w tym roku wszystko rośnie potrójnie za sprawą deszczu i słońca ,miłe to ale niestety i chwasty również szybko !
  Odpowiedz Zgłoś