Turystyka kosmiczna hitem 2013 roku?

6 Komentarzy
4 Zdjęcia
Poniedziałek, 19-11-2012

Coraz mniej rzeczy i zjawisk wydaje się niemożliwych. Pobłażliwego uśmieszku nie wywołuje już nawet turystyka kosmiczna. Choć wielu podróżników w korzystaniu z niej ograniczają wysokie koszty, ten rodzaj turystyki i tak znajduje swoich sponsorów. Interesują się nią miliarderzy, którzy zamiast w tradycyjnym porcie lotniczym, swoją podróż wolą rozpocząć od portu kosmicznego.

Kilka nowości z dziedziny turystyki kosmicznej ma przynieść 2013 rok. W tymże roku wystartować mają loty Virgin Galactic. Podczas 2,5-godzinnego rejsu samolotem WhiteKnightTwo pasażerowie wniosą się na wysokość 100 km, kilka minut spędzą w stanie nieważkości. Port kosmiczny Gateway to Space w Nowym Meksyku jest już gotowy. Do chwili jego otwarcia, które nastąpiło jesienią ubiegłego roku, na loty komercyjne zapisało się kilkaset osób.

Zainteresowanie ludzi astronautyką odzwierciedla także popularność centrów technologii kosmicznej, jak choćby tego znajdującego się w Bremie. W przyszłym roku loty w stanie nieważkości przeżyć będzie można na pokładzie samolotu rakietowego Lynx. Za ponad 300 tys. złotych będzie można się wznieść na wysokość 61 km. Cena nie należy do niskich, samolot mieści jednak tylko pilota i jednego turystę.

Liderem w dziedzinie turystyki kosmicznej nadal jest jednak amerykańska firma Space Adventures. Wygląda na to, że nie zamierza tej pozycji opuszczać. Co prawda nie będą mieli monopolu na podróże w przestrzeni orbitalnej, ale przewidują, że już w 2015 roku w ich ofercie znajdą się loty wokół Księżyca. Wszelkie starania w tym zakresie są opłacalne – według Federalnej Administracji Lotnictwa loty kosmiczne w ciągu 10 lat mają być warte 1 mld dolarów.

Turystyka kosmiczna jest oczywiście domeną nie tylko miliarderów, ale także celebrytów. W październiku swój lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zapowiedziała piosenkarka Sarah Brightman. Według agencji Reuters podróż, zaplanowana wstępnie na 2015 rok, może kosztować ją nawet 50 mln dolarów.

MM

 • Pn., 19-11-2012 iii
  kto to jest Sara Brightman?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 19-11-2012 mardos
  iii (Pn., 19-11-2012) napisał:

  kto to jest Sara Brightman?

  ona juz jest zuzyta, zerwalem z nia miesiac temu
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 Gość
  taaa, hitem.
  ----
  C-zero http://www.citroen.pl/citroen-c…
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 ala
  to juz jest podroz ekstremalna jak dla mnie, do tego koszty tylko chyba dla miliarderow, a ja postanowilam zaszalec i spelnic moje marzenie, wykupilam rejs wokol autralii inowej zelandii na zingtravel.pl, odwiedze 10 portow w tamtych regionach, juz nie moge sie doczekac, to bedzie podroz marzen
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 11-12-2012 lili
  na lot w kosmos to może jeszcze poczekam. jak na razie zastanawiam się nad wyjazdem w przyszłym roku na wakacje do Tajlandii. widziałam opis w Alfa Star świetnej objazdówki po tym kraju. tyle ciekawych miejsc do zobaczenia. chyba sie skuszę.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 24-02-2013 lolo
  Ja dziękuje za taka wyprawę... Wolę wygrzać się w luksusowym hotelu, najlepiej tam gdzie jest SPA, albo zwiedzić jakiś egzotyczny kraj. W tym roku planuję Tajlandię. Widziałam już kilka ofert wycieczek i podoba mi się ta w Alfie, bo cena jest rozsądna a zwiedza się super rzeczy.
  Odpowiedz Zgłoś