Tygodnie mody coraz bardziej eko

2 Komentarze
10 Zdjęć
Wtorek, 27-11-2012

http://michadesign.com/, m.in. na New York Fashion Week. Podczas ostatniego tygodnia mody nie tylko zaprezentowano linie oparte na naturalnych tkaninach, ale podejmowano także rozmowy o modzie ekologicznej. Jak podało ecofriend.com, projektanci zadeklarowali tworzenie ubrań proekologicznych. Czyli jakich?

Moda ekologiczna ma wiele twarzy. Tworzą ją zarówno t-shirty z organicznej bawełny czy sukienki z lnu, spotykane (rzadko, ale zawsze) nawet w „sieciówkach”, jak i ubrania opatrzone logo Fair Trade, czyli idei sprawiedliwego handlu. Ani jedne, ani drugie, nie budują jednak trendu jako takiego. Na topie są raczej ubrania i akcesoria powstałe z materiałów z recyklingu oraz wyprodukowane bez użycia surowców pochodzenia zwierzęcego.

Mała czarna owocowa

Projektami ekologicznymi w modzie parają się głównie niszowe projektantki. Jedną z nich jest Nicole Dextras http://www.nicoledextras.com/ . Kanadyjka w jednej ze swoich ekologicznych kolekcji połączyła ochronę środowiska z pojęciem „mała czarna”. Wszystkie sukienki stworzyła z owoców i innych roślin. Wyglądały one efektownie i smacznie, choć nie były przeznaczone ani do wielorazowych wyjść, ani do spożywania.

Przypadek kanadyjskiej artystki jest odosobniony. Wśród ekologicznych projektantów króluje bowiem recykling: buszowanie po second-handach i przerabiania ubrań. Po przykład nie trzeba sięgać daleko. Doskonale radzi sobie z tym tematem Joanna Paradecka. Absolwentka łódzkiej ASP po kilku latach spędzonych w Londynie swoje recyklingowe wizje przeniosła do Polski. Jej projekty w blisko 100 proc. są efektem przerabiania ubrań. Każdy strój jest unikatowy i, co ważne dla ubierających się u Paradeckiej artystek, bardzo kolorowy.

W przypadku wielu projektów, jak opisanych powyżej strojów Nicole Dextras, w modzie ekologicznej gubi się gdzieś użytkowość konkretnych elementów garderoby. Sukienka z wysuszonych roślin, a tym bardziej świeżych, nadaje się co najwyżej na jedno założenie i to tylko, jeśli celem jest zwrócenie na siebie uwagi absolutnie wszystkich. Ekologia sprawdza się natomiast dobrze w produkcji torebek i biżuterii.

Torba z recyklingu


Wspominaliśmy już o belgijskich torbach z recyklingu, szytych przez Ronalda Ceuppensa. Modele z lnu, woskowanego płótna czy miękkiej skóry nadają się do noszenia zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Podobnych projektantów jest wiele i wciąż ich przybywa, tak w Polsce, jak i za granicą.

Dobrze radzi sobie powstała w 1995 roku marka Matt&Nat, która uznawana jest za pioniera ekomody. Podobnie jak Nicole Dextras, brand ten pochodzi z Kanady. Co prawda w ostatnim czasie jej twórcy stworzyli nowe linie, ale zawsze, aż po dziś dzień, flagowym produktem były torby z wegańskiej skóry. Najpierw opanowały sklepy w Kanadzie, później w Stanach Zjednoczonych, obecnie dostępne są także w Europejskich, w tym – w polskich.

Pojęcie recyklingu przyjęło się także wśród producentów biżuterii. W ich przypadku do warsztatów trafiają przeróżne materiały: części rowerowe, ogryzki ołówka, stare zegarki, zamki błyskawiczne i wiele innych. Jedną z najbardziej znanych projektantek eko-błyskotek jest pochodząca z Berlina Michaela Kuechenhoff. Od lat pracuje jednak w Kalifornii, gdzie pod marką Micha Design  tworzyła dla m.in. Jessiki Simpson i Fergie.

Moda śmieciowa czy topowa?

Długo moda ekologiczna utożsamiana była z czymś nieeleganckim, pozbawionym stylu i polotu. Ale to się zmieniło. Najlepszym dowodem są pokazy mody podczas Eco Fashion Week w Vancouver. EFW działa od 2009 roku jako organizacja non-profit, skupiająca na swoich spotkaniach tak eko-projektantów, jak i wizjonerów. Trzeba jednak przyznać, że ich wizje nie pozostały czymś niespełnionym, a wręcz przeciwnie – innowacją, za której przykładem poszedł cały świat.

 • Sob., 01-12-2012 Gość
  Pomysłowe szalenie tylko odgapiac.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 07-12-2012 Gość
  Wszystkie fanki zakupów i wyprzedaży zapraszamy do wzięcia udziału w wyjazdach "zakupy i zwiedzanie". Nowość na rynku!! Zaplanowane terminy wyjazdów do Berlina, Londynu i Barcelony. Poza wyprzedażami skorzystacie z oferty wiosek outletowych położonych w okolicy tych miast. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.drogiibezdroza.pl/in…
  ZAPRASZAMY!!!
  Odpowiedz Zgłoś