Uwaga! Przeczytaj zanim zostaniesz właścicielem modnego zwierzaka

41 Komentarzy
31 Zdjęć
Środa, 25-04-2012

Zwierzęta są najlepszym przyjacielem człowieka. Prawda. Dostarczają mnóstwo radości, niespodzianek, potrafią być źródłem pozytywnej energii. Trzeba jednak pamiętać, że zostanie ich właścicielem wiąże się też z obowiązkami, których nie można zaniedbywać. Zanim zatem zdecydujesz się na kupno albo przygarnięcie pupila, zastanów się czy twój tryb życia nie będzie kolidował z posiadaniem chociażby psa czy kota.

1. Czas
Szczeniaki potrafią być urocze i słodkie, aż czasem trudno oprzeć się ich urokowi. Jednak, kiedy przynosisz je do mieszkania, domowe realia szybko weryfikują całą sytuację. Opieka nad nimi to dużo czasu oraz cierpliwości i będzie od teraz twoim priorytetem. Psy wymagają zazwyczaj więcej uwagi niż koty – one potrafią zająć się same sobą. Jeśli zdecydujesz się na psa, a wiesz, że nie będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na zabawy z nim, wybierz taką rasę, która dobrze czuje się w warunkach domowych i nie potrzebuje wielogodzinnych spacerów. Czas i to, ile jesteś go w stanie poświęcić jest czynnikiem determinującym przy wyborze zwierzęcia.

2. Koszty
Psy, koty i ptaki oprócz kosztów codziennego utrzymania, wymagają odpowiednich środków finansowych związanych z ochroną ich zdrowia. Warto porozmawiać z dotychczasowymi właścicielami takich zwierząt i dowiedzieć się jakie są średnie koszty opieki weterynaryjnej i ewentualnego leczenia.  

3. Miejsce
Różne zwierzęta potrzebują innych warunków. Koty, ryby i myszoskoczki będą szczęśliwe prawie w każdym mieszkaniu. Psy jednak nie adaptują się tak chętnie i szybko, dlatego najlepiej im w miejscach, usytuowanych w pobliżu terenów zielonych. Jest już co prawda dostępny żwirek dla czworonogów oraz kuwety, ale to nie to samo co spacer po parku. Z takich rozwiązań warto korzystać, kiedy pogoda naprawdę nie sprzyja.

4. Podróże
Jak już wspominaliśmy, wybór pupila jest bezpośrednio związany z czasem jaki możesz mu poświęcić, a także z tym, jak często jesteś poza domem. Permanentne podróże z góry powinny wykluczać posiadanie jakiegokolwiek zwierzaka. Chyba że masz gwarancję opieki nad nim podczas swojej nieobecności. Brak właścicieli źle znoszą przede wszystkim psy, które bardzo przeżywają taką przymusową separację.

5. Alergia i dzieci
To chyba oczywiste, że jeśli którykolwiek z członków rodziny ma uczulenie np. na sierść, zwierzęta nie będą dobrym pomysłem. Dla dzieci najbardziej przyjazne są króliki, świnki morskie, koty i niektóre rasy psów.

6. Zobowiązanie
Kupno zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością oraz zaangażowaniem. Taka decyzja nie powinna być zatem podjęta pod wpływem impulsu czy nawet chwilowego kaprysu.

EM

 • Czw., 19-04-2012 hela
  bracia nasi ,cudne te szczeniaki ale niestety nie dla mnie . nie mam warunkow . tak to bardzo wazna decyzja na cale lata.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 Gość
  po co ten artykul ? chyba kazdy kretyn to wie, nie trzeba tego pisac :P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 Gość
  gdyby każdy kretyn wiedział nie byłoby schronisk dala porzucanych zwierząt,tego typu edukacja powinna być w szkołach od najmlodszych klas
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 ja3
  i znowu powiela się stereotyp kota którego można zamknąć w bloku i który jest szczęśliwy, a to jest najgorsze co można kotom zrobić, macie małe mieszkanie bierzcie małego psa i chodźcie z nim na spacery a nie kota który potrzebuje przestrzeni!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 Gość
  Gość (Czw., 19-04-2012) napisał:

  po co ten artykul ? chyba kazdy kretyn to wie, nie trzeba tego pisac :P


  Otóż nie każdy, więc dobrze że to piszą.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 Gość
  Gość (Czw., 19-04-2012) napisał:

  po co ten artykul ? chyba kazdy kretyn to wie, nie trzeba tego pisac :P

  OJ NIE WIEM CZY KAŻDY O TYM WIE
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 Gość
  Dobrze, że piszą! zbliża się sezon wakacyjny, znowu biedne psiaki będą wyrzucane i przywiązywane do drzew. Popieram akcję.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 Tweet
  najważniejsze to nie rozmnażać!!! Ja kocham psy, ale jak widzę niektóre kundle na ulicy, które są mieszanką przypadkową, to aż mi się niedobrze robi i nie wziełabym takiego psa do domu... a ludzie są nieodpowiedzialni, bardzo często pozbywają się szczeniaków zakopując je lub topiąc kiedy nie mają co z nimi zrobić, bo przecież kundla nikt nie kupi, to nie York...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 lolo
  żadna dziadówka polska bruna nie pwinna kupowac biednego pieska dla brudnych zaniedbanych bachorów ,bedzie miał życie i będzie wygladal jak ta dziadowska rodzina
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 19-04-2012 nana
  YORKA TO MOGE MIEC TYLKO ....JA KRÓLEWSKIE ZYCIE MA PIESEK ....WARTO BYŁO MU SIE NARODZIĆ ,ALE NIE JESTEM CZYSTEJ KRWI POLSKEJ I DLATEGO TAK SIE MA
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5