Słowo vintage pierwotnie odnosi się do sztuki winiarskiej i oznacza rocznik. Najpierw vintage wkroczył do świata mody a dopiero stamtąd przeniósł się do projektowania wnętrz.
W Polsce prawdziwy boom i odkrycie tego stylu trwa od roku 2000. Dla niektórych osób, zwłaszcza tych przywiązanych do historii i lubiących wracać do przeszłości, to idealny sposób na podkreślenie swoich korzeni a jednocześnie zaznaczenie indywidualizmu.
Jakie jest wnętrze vintage? Zdominowane przez wszystko co kojarzy się z retro: tapety w charakterystyczne motywy i desenie, najlepiej paski, grochy i groszki, odważne zestawienia kolorów (pomarańcz, brąz, róż, czerwień, bordo, beż, zieleń, niebieski, seledyn, róż).
Jeśli chodzi o meble najważniejsza jest forma i materiał. Wybiera się zazwyczaj drewniane lub plastikowe, proste, przeważnie na niskich nóżkach, inspirowane wzornictwem lat 50. i 60. Obowiązkowym sprzętem są tapicerowane kanapy oraz lampy w stylu art déco.
Vintagte jest szalony i zaskakujący, ale może być także ekonomiczny. Jeśli dobrze sobie wszystko zaplanujemy, nie będziemy potrzebować mnóstwa pieniędzy na urządzenie wnętrza.
Każdy ma pamiątki z dzieciństwa, które skrzętnie ukrywają się w zakamarkach szaf, pawlaczy czy garderoby. Stare maszyny, aparaty fotograficzne, lampy, fotele, tkaniny - można je wykorzystać w nowym mieszkaniu albo kupić na pchlim targu. Powstaje coraz więcej firm, które oferują specjalistyczne usługi renowacji albo wystawiają na sprzedaż już gotowe oraz odświeżone meble.
Szukasz inspiracji? Zajrzy pod linki:
vintagehome.com.plrebelmebel.plimpresje24.plbelldeco.pl
EM