Warto posłuchać: Kochankowie z ulicy Kamiennej

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Wtorek, 04-06-2013

Wszyscy znamy piosenki Agnieszki Osieckiej, ale czy wszystkie? Właśnie ukazała się płyta pt.”Kochankowie z ulicy Kamiennej” , na której znalazło się piętnaście nie publikowanych dotąd piosenek. To autorski album kompozytora Wojciecha Solarza, który przyjaźnił się z Agnieszką Osiecką.

Zebrano tutaj utwory pisane do programów Studenckiego Teatru Satyryków STS. To cenna część dorobku tego teatru. Sześć piosenek zostało opublikowanych w nutach w opracowaniu Edwarda Pałłasza w śpiewniku „Kolory” z 1962 roku, pozostałe zaś zostały odtworzone z pamięci, bądź opracowane na podstawie szczątkowych zapisów z przedstawień teatralnych STS-u. Żadna z nich nie znalazła się w archiwum radiowym, ani telewizyjnym, nie była nagrana, ani wydana na płytach.

Choć album ma cechy dokumentu, aranżacje i interpretacje piosenek są współczesne. Słucha się ich z przyjemnością. Zwłaszcza, że wśród wykonawców są świetne aktorki, np. Joanna Kurowska (w tytułowej piosence „Kochankowie z ulicy Krochmalnej”) i aktorzy, np. Zbigniew Zamachowski („Piosenka o maskaradzie”, która została odtworzona z pamięci) i Piotr Fronczewski („Zamienię księżyc na parę butów” –z cyklu piosenek ulicznych, jako jedyna nie wykonywana w Teatrze STS).

Album (w postaci mini LP CD) jest pięknie wydany, ma bogatą oprawę graficzną zaprojektowaną przez Kubę Karłowskiego. Dołączona jest do niego książeczka z unikalnymi zdjęciami Agnieszki Osieckiej, tekstami piosenek oraz reprodukcjami afiszy i plakatów ze spektakli Teatru STS.

–„Pragnę wyrazić moją wdzięczność przede wszystkim Agnieszce, za jej poezję, tak bardzo inspirującą, bez której nie byłoby moich amatorskich melodyjek” to tylko fragment podziękowań Wojciecha Solarza. Kompozytor wspomina również o Henryku Wojciechowskim, który gromadził rozproszone materiały STS-u, zajął się także aranżacją i produkcją muzyczną.

DG