Wersal w pociągu. Paryska atrakcja godna króla

2 Komentarze
16 Zdjęć
Środa, 10-10-2012

Zwiedzanie Wersalu nie musi kończyć ani zaczynać się w zespole pałacowym. Dzieje się tak za sprawą pociągu linii RER kursującego z tego miasta do centrum Paryża. Sześć wagonów wykorzystywanych na tej trasie stało się ruchomą repliką pałacu. Malowidła mają zachęcać do odwiedzin Wersalu. Sam projekt jest inicjatywą Pałacu Wersalskiego, który sfinansował remont wagonów.

Przedziały są niczym pokoje pałacu królewskiego, pełne malowideł widocznych także na sufitach. W jednym z wagonów w formie wyświetlacza pojawiła się makieta Biblioteka Ludwika XVI, nie brakuje też Sali Lustrzanej, Galerii Bitew ani pawilonu Marii Antoniny. W pociągu znalazło się także odwołanie do ogrodów. Nowe wcielenie zyskały m.in. drzwi do przedziałów.

To nie jedyny pociąg zarządzany przez operatora kolejowego SNCF, który w wyniku modernizacji ma zyskać tak szykowne dekoracje. Na linii C paryskiej kolei podmiejskiej do końca roku jeździć będzie łącznie pięć takich pociągów. Ruchomy Wersal widoczny na zdjęciach, który na szyny trafił w maju, kursować ma od 1,5 roku do 2 lat.

MM