Wydatki na luksus dla pupila wzrosły

2 Komentarze
4 Zdjęcia
Niedziela, 17-02-2013

Sprzedawcom akcesoriów dla zwierząt kryzys nie zaszkodził ani odrobinę. W USA w ostatnich pięciu latach odnotowano stały wzrost sprzedaży towarów luksusowych (zobacz też: usługi concierge i spa dla psów) przeznaczonych dla zwierząt domowych. Wygląda na to, że wielu Amerykanów prędzej odmówi czegoś sobie niż swojemu ulubieńcowi.

Według agencji Reuters, na rynku produktów i usług dla zwierząt domowych roczne przychody wynoszą 53 miliardy dolarów. Dla porównania, pięć lat temu wynosiły one 41,2 mld. Obejmują one wszelkie usługi weterynaryjne, karmy oraz inne akcesoria. Co więcej, od 2007 do 2011 roku większy wzrost odnotowano w sprzedaży żywności luksusowej niż tej tańszej.

Organizacja American Kennel Club obliczyła, że właściciele psów wydają na swojego pupila ok. 2,5 tys. dolarów rocznie. Podkreśliła przy tym, że psy mieszkają w ponad 46 mln gospodarstwach domowych w USA. Do tego dochodzą właściciele kotów i zwierząt egzotycznych, których utrzymanie bywa często bardziej kosztowne. (zobacz też: Nowy trend: akcesoria hi-tech dla zwierząt)

Amerykanie rozpieszczają swoje koty i psy najlepszymi produktami. Odwiedzają butiki z towarami z wyższej półki, a czworonożnych przyjaciół wysyłają do SPA. W Kentucky właściciele psów mogą np. zamówić limuzynę, która dowiezie i odbierze je od weterynarza czy fryzjera (trend: kolorowe psy). Najwięcej pieniędzy pochłania jednak opieka zdrowotna i karmienie (W USA powstała pierwsza klinika leczenia otyłości zwierząt)

Do magicznej sumy 53 mld dolarów należy jednak wliczyć też takie akcesoria, jak obroże wysadzane diamentami czy luksusowe perfumy. Na Westminster Kennel Club Dog Show zaprezentowane zostały np. futro z szynszyli dla psa za 995 dolarów, perfumy za 3 tys. dolarów czy wysadzoną dwoma tysiącami kryształów torbę z woreczkami na psie odchody za 352 dolary.

Co do jednej rzeczy organizacje kynologiczne i agencja Reuters na pewno są zgodne: rynek produktów dla zwierząt domowych nie zna kryzysu, a na sprzedaży zwyciężyły te firmy, które właścicielom zakochanych w swoich pupilach oferują właśnie towary luksusowe.

MM

Wydatki na luksus dla pupila wzrosły

Perfumy dla psa za 3 tys. dolarów

 • Wydatki na luksus dla pupila wzrosły
 • Wydatki na luksus dla pupila wzrosły
 • Wydatki na luksus dla pupila wzrosły
 • Wydatki na luksus dla pupila wzrosły
 • Pn., 18-02-2013 Pati
  Ja mam yorka który ma 6 lat i wydałam na niego około 10 tys. zł
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-02-2013 Gość
  jak kogoś stać, to czemu nie ?
  Odpowiedz Zgłoś