z(a)miana. Synagogi w Polsce – wystawa w Nizio Gallery w Warszawie

3 Komentarze
1 Zdjęcie
Wtorek, 04-09-2007

z(a)miana. Synagogi w Polsce – wystawa w Nizio Gallery w Warszawie

Wystawa z(a)miana. Synagogi w Polsce, zainspirowana budynkiem przedwojennej Nowej Synagogi w Poznaniu (dziś pełniącego funkcję pływalni), w swoim zamyśle poświęcona została zerwaniu, zamianie funkcji sakralnej synagog na funkcje użytkowe, pozareligijne budynków bożnic. Zamianie, jaka nastąpiła w wyniku II wojny światowej, utrwalona została w PRL, a dziś - mimo głosów wskazujących na nieadekwatność niektórych „z(a)mian” – nadal jest podtrzymywana.

By ujawnić zamianę, zerwanie, jakie zadano budynkom byłych synagog w Polsce, zdecydowano się zestawić zdjęcia archiwalne fasad wybranych synagog z filmową dokumentacją ich wnętrza, obecnych funkcji. Zestawić ze sobą dwa różne momenty z życia budynków, w dwóch różnych mediach dokumentacji – fotografii i filmie. Zderzyć dwa różne punkty oglądu, doświadczania architektury -  z zewnątrz i z wnętrza budynku. Skontrastować ciszę fotografii, z dźwiękiem zarejestrowanym podczas dokumentacji filmowej. Budując tym samym barierę dla spojrzenia, słuchu chcącego wniknąć do wnętrza, prywatności. Wskazując na nieobecność, niedostępność przeszłych funkcji, niemożność doświadczenia, odtworzenia minionego życia architektury.

Na wystawie z(a)miana. Synagogi w Polsce zaprezentowana zostanie dokumentacja synagog z Inowłodza, Opola, Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Wodzisławia.

Do współtworzenia wystawy z(a)miana. Synagogi w Polsce zaproszono również artystów pracujących na zapisie słowa (w obrębie poezji konkretnej, czy szerzej: sztuki słowa) – by dodatkowo z perspektywy architektury słowa, ruchu zapisanego w języku spojrzeć na ruch wpisany w miejsce. Zaproszenie przyjęli Małgorzata Dawidek Gryglicka, Jadwiga Sawicka oraz grupa Twożywo.

Wystawa potrwa od 3 września do 31 października 2007.

Nizio Gallery, ul. Inżynierska 3 lok. 4,  03-410 Warszawa

www.nizio.com.pl

wtorek – piątek: 10.00 - 17.00, sobota: 12.00 – 16.00

wstęp bezpłatny

MW

 • Wt., 04-09-2007 onija.
  przeszlabym sie. szkoda, ze tak daleko.
  swoja droga, wystawy w galerii nikt nie skomentuje. a nad nowiutka torebka fendi wszyscy sie rozczulaja. eh. eh. ;p
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-09-2007 P_R
  Z miłą chęcią przybędę.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 05-09-2007 gość
  Szkoda, że tylko w Warszawie... zapraszam do Wrocławia!
  Odpowiedz Zgłoś