Zmarł Wojciech Inglot

3 Komentarze
8 Zdjęć
Poniedziałek, 25-02-2013

333 sklepy w 46 krajach na 6 kontynentach. Tak w największym, liczbowym skrócie prezentuje się opis imperium stworzonego 30 lat temu przez Wojciecha Inglota

Mówiąc o marce, która zdobył świat i w wielu krajach jest prawdziwym przebojem, wiele osób ze zdziwieniem odkrywa, że jest to marka polska. Powstała w 1983 roku w Przemyślu – rodzinnym mieście Inglota - i do dziś w głównej mierze jest z tym miastem związana. W przemyskich zakładach powstaje 95 procent całej produkcji Inglot (pozostała część, głownie kredki, produkowana jest w krajach Unii Europejskiej) i to leży u podstaw ogromnego sukcesu kosmetycznego giganta. 

Wojciech Inglot jako pierwszy Polak mógł pochwalić się własnym sklepem i profesjonalnym studiem na Time Square w Nowym Jorku. To tam jego kosmetyki kupują największe gwiazdy, z Britney Spears i Kim Kardashian na czele. Produktami z Przemyśla malowani są najwięksi artyści nowojorskiej Metropolitan Opera, a na profesjonalne sesje w studio marki na Manhattanie są kolejki chętnych. Inglot podbił również rynki wschodnie. Ostatnio głośno zrobiło się o oddychających lakierach do paznokci, innowacyjnym produkcie, który stał się hitem wśród muzułmanek

Inglot firmę założył w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku z dyplomem absolwenta chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i drobnymi oszczędnościami. Zaczynał od sprzedaży płynu do czyszczenia głowic magnetofonowych i dezodorantów, by po 30 latach zarządzać przedsiębiorstwem kosmetycznym o globalnym zasięgu i z własną, globalną siecią sprzedaży. Doszedł do tego bez długów, kredytów, uzależniających inwestorów i bez wydatków na reklamę i marketing. Rozwój firmy opierał wyłączenie na przychodach z bieżącej działalności. Inglot uważał, że sklepy i kolekcje same się bronią i tradycyjna forma reklamy nie jest mu potrzebna. Rezygnacja z kosztownego działu marketingu i wydatków na promocję pozwalały mocno obniżać ceny produktów przy zachowaniu ich dobrej jakości. 

Wojciech Inglot działał niejako w zaprzeczeniu do innych wielkich firm światowych, które swój sukces w dużej mierze opierają właśnie na marketingu i sprzedaży kupionych wcześniej produktów. Przedsiębiorca z Przemyśla wychodził od własnej produkcji i to na niej oparł swój biznes. 

Wizjoner, chemik, projektant i główny strateg w jednej osobie nie pokazywał się publicznie, udzielił zaledwie kilku wywiadów, nie występował na biznesowych salonach. Zamiast o biznesie rozmawiać, prowadził go. Podkreślał, że podziały na Polskę A i B istnieją jedynie w głowach, że prawdziwy sukces nie zna takich kategorii i z dumą mówił o sobie jako o chłopaku z Podkarpacia, który dotarł do serca Manhattanu i zamierzał iść dalej.

Wojciech Inglot zmarł nagle, w sobotę, w przemyskim szpitalu. Miał 58 lat.

AW

Zmarł Wojciech Inglot

Pierwszy Polak, który mógł pochwalić się własnym sklepem na Time Square w Nowym Jorku

 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Zmarł Wojciech Inglot
 • Pn., 25-02-2013 Gość
  straszne :(
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 25-02-2013 Gość
  Tyle facet osiągną i tak szybko zmarł :/ Miał wszystko! Na pewno też na to wszystko CIĘŻKO pracował i oto efekty ... Ja nie mam nic ale dzięki Bogu żyję... tak jak niżej ktoś napisał STRASZNE :(
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 25-02-2013 Gość
  Wyrazy współczucia dla rodziny. Podziwiam takich ludzi, skromnych i z pasją
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 25-02-2013 Gość
  To smutna wiadomosc, ale ważna ze gość żył szczęśliwie, kochał to co robił.
  Firmie życzę aby nie zmieniła polityki rozwoju wg założeń pana Inglota.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 27-02-2013 gggg
  wielka szkoda. I wielki respekt oraz szacunek wobec tego człowieka. Możemy być z Niego dumni, no i z polskiej marki- wreszcie!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 28-02-2013 Gość
  Jak dla mnie to te kosmetyki były i są badziewiaste
  Odpowiedz Zgłoś